Bower: Web İçin Paket Yöneticisi

Merhabalar,

Bu yazımda sizlere bir Paket Yöneticisi olan Bower ile ilgili bilgilendirme yapacağım. Bildiğiniz gibi bir Web Uygulaması geliştirirken asset diye tabir ettiğimiz css kütüphaneleri, javascriptler, kütüphaneler vb. envanter yüklemesi yapıyoruz. Bu işlemleri teker teker yapmak çoğu zaman sıkıcı olabiliyor. Bunun için alternatif paket yöneticileri kullanmak çoğu zaman daha pratik olabiliyor. Bower da bu paket yöneticilerinden sadece bir tanesi.

Bower’ın en büyük özelliği, istediğiniz envanteri minimize etmek zorunda olmadan sadece ihtiyacınız olan sürümünü yükleyebilmesi. Bu bir CSS dosyası, JS dosyası, hatta bir imaj bile olabilir. Yüklemek istediğiniz dosyaları sadece bower.json dosyasının içinde tanımlamanız yeterli olacaktır. Yükleyeceğiniz paketleri de nasıl kullanacağınız tamamen size kalmış.

Bower web uygulamalarında front-end diye tabir ettiğimiz ön yüz için optimize edilmiştir. Örnek olarak; yükleyeceğiniz iki farklı paket de aynı jQuery kütüphanesine ihtiyaç duyuyorsa, Bower bu jQuery kütüphanesini sadece bir kere yükler. Bu da sayfa yükleme süresini azaltır.

Bower Yüklemek

Bower’ı linux için konsoldan yükleyebilirsiniz. Bunun için npm (Node Package Manager) yüklü olması gerekir. Npm yüklemesine sahip değilseniz, lütfen burayı inceleyin.

Npm yüklü kullanıcıların aşağıdaki komutu çalıştırması yeterli olacaktır.

npm install -g bower

Bu komut ile bulunduğuz klasörden Bower’ı çağırabilirsiniz. Eğer Bower’ı global olarak her dizinden çağırmak istiyorsanız, aşağıdaki gibi root yetkisiyle yükleme yapmanız gerekmektedir.

sudo npm install -g bower

Bower Kullanmak

Bower kullanma işlemi aslında düşündüğümüzden çok daha basit. Bower’ı ilk kez çalıştırıyorsanız, aşağıdaki komutu kullanarak çalıştırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

bower init

Bu işlem sonrasında konsolda çıkacak olan sorulara kendi projeniz için yanıt vermeniz gerekecektir.

Bir paket yüklemek için aşağıdaki komutu kullanarak yüklemek istediğiniz paketin adını yazmanız yeterli olacaktır.

bower install paketadi

Örnek vermek gerekirse; bir jquery yüklemesini bower install jquery komutuyla gerçekleştirebilirsiniz.

Kaynak

Bower için tüm işlemler bu kadar. Detaylı bilgi için buradaki orijinal kaynağa erişebilirsiniz.