İlk NodeJS projenizi oluşturun

Merhaba,

Uzun süren bir aradan sonra NodeJS ile yazılarıma geri döndüm. Temel düzeyden başlayacak olan NodeJS serüvenimi vakit kaldıkça devam ettirerek ileri düzeye kadar getirmeyi düşünüyorum. Giriş kısmını çok uzun tutmadan hemen uygulamaya geçiyorum.

Peki neden NodeJS?

Bildiğiniz gibi NodeJS ile javascript kullanarak sunucu tarafında çalışan bir uygulama geliştirebiliyoruz. Javascript’in tüm özelliklerini yine burada da kullanabiliyoruz. Açık kaynaklı olması, cross platform ve oldukça hızlı, asenkron olarak çalışması ve bunları yaparken Google’ın v8 makinesini kullanması kendisini son derece cazip kılıyor.

İlk projemizi nasıl oluşturacağız?

Öncelikle NodeJS ile uygulama geliştirmek için sistemimizde npm (Node Package Manager) yüklü olması gerekiyor. Projemizdeki tüm bağımlılıklarımızı bu araç ile yüklüyor olacağız. Eğer sisteminizde npm yüklü değilse, linux için aşağıdaki komutu kullanarak yükleyebilirsiniz:

sudo apt install npm

Daha sonrasında aşağıdaki komutları çalıştırarak yüklemiş olduğunuz npm ve node versiyonlarını görüntüleyebilirsiniz.

npm -v
node -v

Npm kurulumunu yaptık. Şimdi ilk node projemizi oluşturmak için bir klasör oluşturalım ve klasör içinde aşağıdaki komutu çalıştıralım.

mkdir myapp
cd myapp
npm init

Bu işlemden sonra bir myapp klasörü ve içinde bağımlılıklarımızı yöneteceğimiz bir package.json dosyası oluşmuş olacak. Sorulan tüm soruları değiştirmeden onaylayarak devam ettiyseniz, uygulamamızı yöneteceğimiz index.js dosyasını da şimdi aşağıdaki komutla oluşturup yazma yetkisi verebiliriz.

touch index.js
sudo chmod 777 index.js

İlk node projemizde kullanılmak üzere ExpressJS frameworkünü de yükleyeceğiz; ama öncesinde çalışacak uygulama için index.js dosyamızı aşağıdaki gibi değiştirelim:

const express = require("express")
var app = express()
app.get("/",function(request,response){
response.send("Merhaba Dünya!")
})
app.listen(10000, function () {
console.log("Started application on port %d", 10000)
});

Projeyi bu şekilde çalıştırırsanız şayet, expressJS yüklü olmadığından hata alacaksınız. Bu sebeple expressJS de yükleyelim:

npm install --save express

Bu komudu çalıştırdıktan sonra package.json içinde expressJS ile ilgili değişiklikleri gözlemleyebilirsiniz. Şimdi ilk node projemizi aşağıdaki komutla çalıştıralım:

node index.js

Konsolda aşağıdaki gibi mesaj alırsanız, projeniz ayakta demektir:

Started application on port 10000

Tebrikler! İlk node projenizi başarıyla ayağa kaldırdınız. Şimdi projenizin çalıştığını gözlemlemek için tarayıcınızı açın ve adres satırına aşağıdaki bilgileri girin.

http://localhost:10000/

Merhaba Dünya! mesajınızı tarayıcınızda gözlemleyin. İyi kodlamalar 🙂