Dropbox mı? OneDrive mı?

Son zamanlarda Dropbox ile ilgili yaşadığım bir tecrübeyi ve akabinde OneDrive ile tanışmamı anlatmak istiyorum. Dropbox’ı neredeyse ilk çıktığı günden beridir kullanıyordum. Hem masaüstü bilgisayarımda, hem notebook’ta ve hem de akıllı telefonumda uygulamasını kullanarak tüm dosyalarıma istediğim yerden erişebiliyordum. Kota yetmediği için ben de çevreme dropbox bağlantı davetiyesi gönderdim elbet. Daha sonra hayat boyu çekildiğim tüm fotoğrafları da Dropbox albümüme eklemek istediğim zaman, artık ücretli servisleri olan üst paketlere geçme zamanım gelmişti.

Ücretli servisini bir yıla yakın kullandım ve her ay 10 dolar gibi bir ücret ödüyordum. Fonksiyonel olmasından 10 dolar küçük bir miktardı benim için. Ancak Dropbox’taki bir kusuru fark ettiğim zaman, verdiğim paranın karşılığını alamadığımı fark ettim. Dropbox’ta birçok fotoğraf ve dosyam senkronize olmamıştı.

Senkronizasyon sorununu başta fark etmesem de, daha sonra senkronize olamayan dosyalarla ilgili ortak bir nokta yakaladım. Dosyaların isimlerinde Türkçe karakterler vardı. Bu durumu anında Twitter üzerinden Dropbox’a ilettim ve kısa süre içinde geri dönüş yaptılar. Yaptıkları geri dönüş dehşet vericiydi. Bu sorunun işletim sistemiyle alakalı olabileceğini ve bir çözüm aramadıklarını belirttiler.

Verdikleri bu cevaptan sonra alternatif aramaya başladım ve bir gün webrazzi’deki OneDrive haberini okuduktan sonra OneDrive ile tanıştım. Yaptıkları kampanya sayesinde mevcut Dropbox kullanıcılarına, kendi sistemlerinde Dropbox hesabı ile oturum açtıkları takdirde ekstra kota vereceklerini ifade eden bir haberdi. Bu fırsattan yararlandım ve direkt oturum açtım. Bir süre kullandıktan sonra memnun kaldım ve tüm dosyalarım, hatta mp3 listem için bile bir premium OneDrive hesabı aldım.

Premium OneDrive hesabı çok avantajlıydı. Şimdi de öyle mi hala fikrim yok; ancak 1 TB OneDrive hesabını bir yıllık peşin olarak neredeyse Dropbox’ın yarı fiyatına aldım. Üstelik 1 yıllık Office 365 aboneliği de hediyesiydi.

Dropbox’taki tüm dosyalarımı OneDrive’a taşıdım ve premium Dropbox üyeliğimi iptal ettim. Şu anda Windows işletim sistemi olan tüm bilgisayarlarımda dahili gelen OneDrive uygulamasını sorunsuz kullanıyorum. Ek olarak iPhone için OneDrive uygulaması da mevcut. Outlook, Excel, Word vb. uygulamaların hem masaüstü hem de mobil versiyonları için de doğrudan OneDrive içindeki dosyalarınıza erişim mümkün. Ne yazık ki Linux işletim sistemleri için henüz OneDrive uygulamasını kullanmak mümkün değil. Sadece web versiyonundan dosyalarınıza erişim yapabiliyorsunuz.

Not: Kişisel tecrübem, Windows 8.1 ile OneDrive uygulaması dahili geldiği için daha uyumlu çalışıyor. 8.1 ile OneDrive tecrübesi yaşamanızı tavsiye ederim.