Google Public DNS

Şimdiye kadar birçok yerde Google’ın DNS numaraları verilmiştir sanırsam; ancak ben üç büyük internet tarayıcısı için Google’ın DNS ayarlarının nasıl yapıldığını resimlerle anlatacağım.

WinXP  sürümü için Denetim Masası‘ndan Ağ Bağlantılarım‘ı seçiyoruz. Win7 ve yeni sürümler için Denetim Masası > Ağ ve İnternet > Ağ Bağlantıları şeklinde yolu takip ediyoruz. Kabloludan bağlanıyorsanız Yerel Ağ Bağlantısı‘nın, kablosuzdan bağlanıyorsanız Kablosuz Ağ Bağlantısı‘nın üzerine sağ tıklayıp Özellikler‘e basıyoruz.

google_public_dns

 

Özellikler’den İnternet Protokol Sürümü’nü seçeceğiz; ancak burada bir yol ayrımına giriyoruz. WinXP gibi eski işletim sistemi kullanan kullanıcılar için sadece IPv4 desteği mevcut (şu anda da zaten kullanılan internet sürümü bu). Dolayısıyla tek bir seçenek var. Win7 kullanan kullanıcılar için iki seçenek (IPv4 ve IPv6) mevcut. Internet Protokol Sürümü‘nden IPv4 olanı seçiyoruz ve Özellikler‘e basarak devam ediyoruz.

google_public_dns2

Burada daha önceden hiçbir konfigürasyon yapmadıysanız, aşağıda “DNS Sunucu adresini otomatik al“ın seçili olduğunu görürsünüz. Bizse “Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan“ı seçeceğiz ve alttaki metin kutuları açılmış olacak. Açılan alanlarda;

“Tercih edilen DNS sunucusu“na  8.8.8.8
“Diğer DNS sunucusu“na  8.8.4.4

rakamlarını girdikten sonra Tamam‘a basın ve tüm penecereleri kapatın. Bundan sonra proxy ayarlarına gerek kalmadan rahatça internette gezinebilirsiniz. İyi eğlenceler :)