Windows 10’daki Windows.old Klasörünü Silmek

Merhabalar,

Eğer siz de benim gibi Windows 8.1 ya da daha eski bir Windows işletim sistemini Windows 10’a güncelleyenlerdenseniz ve aşağıdaki gibi C sürücüsünde Windows.old klasörünü görünce “Bu da nereden çıktı?” diyenlerdenseniz, bu yazı tam size göre.

windows

Peki nedir bu Windows.old klasörü?

Adından da kolaylıkla anlaşılabileceği gibi; bu klasörde aslında sizin eski işletim sisteminiz var. Yani Windows kendini güncellerken, mevcut işletim sisteminizi de güncelleme işlemi bittikten sonra bu klasöre koyuyor. Böylece eski işletim sisteminize geri dönmek isterseniz ya da eski işletim sisteminizden dosya almak isterseniz, bu klasörü kullanabilirsiniz. Muhtemelen bu yazıyı okuduktan sonra gereksiz diye düşündüğünüz Windows.old klasörüne olan bakış açınız da değişmiştir. Zira yeni işletim sisteminden memnun kalmayıp eski işletim sistemine geri dönmek isteyenler mutlaka olacaktır. Özellikle Vista gibi sadece geçiş amaçlı üretilen bir işletim sistemini piyasaya süren Windows’ta eski işletim sistemi olan XP’ye geri dönüşler bir hayli fazla olmuştu. Bunu göz ardı etmemek lazım; ancak Microsoft’un özellikle Windows 7 ve sonrasında daha başarılı işletim sistemlerini piyasaya sunduğunu da kabul etmek gerekir.

Peki bu klasörden nasıl kurtuluruz?

Aslında bu klasörden kurtulmak çok basit. Sadece delete tuşuna basarak da bu klasörü silebilirsiniz. Benim bilgisyarımda yaklaşık 15 GB yer kaplayan bu klasörü silerek bilgisayarınızda yer açabilirsiniz. Özellikle yeni bir teknoloji olduğundan pahalı ama düşük kapasiteli olan bir SSD’niz varsa, bu klasörü silmenin çok işinize yarayacağını söyleyebilirim.

Yine de oyunu kurallarına göre oynayıp bu klasörü Windows’un istediği şekilde sileyim derseniz de, eski Windows 7 ve 8 sürümleri için hazırlanmış ve İngilizce olan bu makaleyi okuyabilirsiniz.

Başka bir bilgilendirme yazısında görüşmek üzere.