AngularJS Yazı Dizisi 1: Giriş

Merhaba,

Son zamanlarda Google tarafından yaratılan ve  çok popüler olan bir JavaScript Framework’ü, yani AngularJS ile ilgili olarak yeni başlayanlar için bir yazı dizisi hazırlamaya karar verdim. Bu yazıyı yazdığım sırada Angular 2 de çıktı; ancak öncelikle 1 üzerinden temel prensipleri öğrendikten sonra 2 üzerinde de uygulama geliştirmenin daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum. Çok yol almamız gerektiğinden ve yazılımcıların laf kalabalığını çok sevmediğini bildiğimden, sözü fazla uzatmadan ilk uygulamamıza geçiyorum.

Öncelik olarak bir AngularJS uygulaması oluşturmak için her web sayfasınızda AngularJS core scriptlerini çağırmanız gerekiyor. Bu js dosyasını resmi web sitesinden indirebilir ya da doğrudan Google CDN üzerinden yol göstererek kullanabilirsiniz.

İlk örneğimizde ben W3schools örneğini kullanmayı tercih ettim. Bu nedenle AngularJS v1.4.8 sürümünden devam edeceğim. Aşağıdaki gibi bir html sayfası oluşturalım.

<!DOCTYPE html>
<html>
<script src="http://ajax.googleapis.com/ajax/libs/angularjs/1.4.8/angular.min.js"></script>
<body>
<div ng-app="">
<p>Input something in the input box:</p>
<p>Name : <input type="text" ng-model="name" placeholder="Enter name here"></p>
<h1>Hello {{name}}</h1>
</div>
</body>
</html>

Bu kod parçasını AngularJS destekli (artık tüm browserlar destekliyor) bir tarayıcıda çalıştırdığınız zaman, oluşturduğunuz kutuya yazdığınız metni anlık olarak yan tarafta görüntüleyebileceksiniz.

AngularJS giriş aşamasında yaptığımız ilk uygulamamız bu kadar basit. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.