Windows 10’da telnet kurulumu yapmak

Merhabalar,

Network ile biraz ilgilenmişliğiniz varsa, başlıkta ne yapmaya çalıştığımı kolaylıkla tahmin etmişsinizdir. Bu yazımda Windows 10’da gerçekleştirdiğim telnet kurulumunu sizlere aktaracağım (Aslında telnet zaten windows içinde kurulu geliyor. Burada yapılan işlem sadece aktivasyonu.) Önceki Windows işletim sistemleri için de yapılması gerekenlerin çok farklı olduğunu düşünmüyorum. Başlamadan önce Vikipedia’daki tek cümlelik telnet açıklamasını paylaşmak istiyorum.

"Telnet, Internet ağı üzerindeki çok kullanıcılı bir makineye uzaktaki başka bir makineden bağlanmak için geliştirilen bir TCP/IP protokolü ve bu işi yapan programlara verilen genel isimdir."

Tanımı yaptığımıza göre, şimdi kuruluma geçebiliriz. İki farklı yöntemle telnet kurulumu yapmak mümkün. Konsoldan çalıştıracağınız tek satır kod ya da arayüzden yapacağız birkaç adımlık işlemden sonra kurulumu tamamlayabilirsiniz. Öncelikle MS-DOS üzerinden kurulumu anlatayım:

Öncelikle Başlat menüsünden “cmd” kelimesini aratarak Komut İstemi penceresini buluyoruz. Burada sağ tık ile yönetici olarak çalıştır dedikten sonra aşağıdaki kodu konsol penceresinde çalıştırıyoruz:

dism /online /Enable-Feature /FeatureName:TelnetClient

Bu işlemden sonra telnet kurulumu yapılacaktır. Diğer opsiyon olan arayüz üzerinden de aynı işlemi aşağıdaki adımları takip ederek yapabiliriz:

  1. Denetim Masası’ndaki Programlar ve Özellikleri aç
  2. Sol menüden Windows Özelliklerini Aç veya Kapat’ı seç
  3. Çıkan listeden telnet’i bul. Eğer kutucuk seçili değilse kutuyu işaretle ve tamama bas.

Bu adımlardan sonra da Windows 10’da telnet kullanmaya başlayabilirsiniz. İyi çalışmalar.